Det lille budget er landet

Amager Øst har gode ting i vente med den nye budgetaftale - Overførselssagen
Billede
Naturcenter Amager Strand
Naturcenter Amager Strand og Den Blå Foreningsby

Der er nu indgået aftale om Overselssagen 2025/26 blandt partierne SF, Enhedslisten, Socialdemokratiet, Konservative, Radikale Venstre, Venstre, Liberal Alliance, Alternativet og Dansk Folkeparti. 

I Overførselssagen fordeles restmidler fra det foregående års budget.

I Amager Øst er der afsat midler til: 

  • Etablering af midlertidig indkvartering på Vindmøllevej til ukrainske fordrevne og flytning af beboere fra Amager Strandvej (ca. 120 mio.)
  • Flytning af Vintertjenesten på grund af metrobyggeri (ca. 57 mio)
  • Tryghedsskabende tiltag ved Skolen på Amagerbro (0,2 mio)
  • Forprojekt om byggelegepladsen Bredegrund og Byggeren (2,2 mio)
  • Planlægningsbevilling til genopførsel og kapacitetsudvidelse af institutionerne Himmelblå og Eksperimentalinstitutionen
  • Opgradering af udeareal på Gerbrandskolen (ca. 10,4 mio)
  • Udvidelse af Naturcenter Amager Strand & Den Blå Foreningsby

Politikerne vil til de næste forhandlinger kigge nærmere på afsættelse af midler til en analyse af naturbaseret stormflodssikring af Amager Strand og opstart af stormflodssikring af hovedstadsområdet. 

Og en analyse af muligheden for en multihal i Kløverparken.

Det havde vi ønsket

Lokaludvalget havde i begyndelsen af året sendt en ønskeliste til politikerne.

Vi fik opfyldt tre af vores ønsker, nemlig midler til udearealer på Gerbrandskolen, opstart på tryghedsskabende tiltag ved Skolen på Amagerbro og undersøgelse af muligheden for en multihal i Kløverparken.

Vi har tidligere år ønsket en udvidelse af naturcenter Amager Strand og Den Blå Foreningsby. Derfor er det dejligt, at der nu er afsat midler til at medfinansiere dette projekt, som har fået støtte fra en fond. Det projekt følger vi naturligvis op på.