Pop-up møde om fremtidens trafik og byrum på Amager

Københavns Kommune er ved at udarbejde en Trafik- og byrumsplan for Amager. Mød os i maj, når vi samler input og gode ideer til Amagers byrum.

Hvordan skal fremtidens trafik og byrum på Amager udvikles?

Københavns Kommune er ved at udarbejde en Trafik- og byrumsplan for Amager, og du kan hjælpe med at gøre os klogere:

Hvilke byrum fungerer rigtig godt og hvilke trænger til et løft? Hvilke løsninger kan gøre byrummene og de trafikale forhold bedre? Skal vi fx have flere vejtræer, bredere cykelstier, flere parkeringspladser, bedre mødesteder eller mere plads til leg?

Kom og drik en kop kaffe med dit lokaludvalg og tal med rådgiverne, når vi holder ’pop up’ forskellige steder på øen. Alle er velkomne, både børn og voksne, når vi samler input og gode ideer til Amagers byrum.

Læs om alle 'pop up' møderne på Øen her: https://amageroestlokaludvalg.kk.dk/.../hvordan-skal...

Kontakt

Sundbyøster Plads

Del med