Dialogmøde om Trafik- og Byrumsplan for Amager

Kom med, når Amager Øst Lokaludvalg og Københavns Kommunes Teknik- og Miljøforvaltning inviterer til dialogmøde om fremtidens trafik og byrum på Amager

Program

Vores rådgivere præsenterer de foreløbige tanker og ideer til løsningsforslag for trafik og byrum på Amager.

Efterfølgende er der sandwich, og du kan se plancher med de foreløbige løsningsforslag samt drøfte planen med rådgivere, medlemmer af lokaludvalg og repræsentanter for Københavns Kommune. 

Tilmelding

Tilmelding er ikke nødvendig.

 

Om Trafik- og Byrumsplan Amager

Arbejdet med Amagers nye trafik- og byrumsplan er i fuld gang, og politikerne skal præsenteres for et udkast til planen i starten af 2026. Men allerede nu kan vores rådgivere præsentere de foreløbige tanker og ideer til løsningsforslag. Blandt andet, hvordan der kan skabes bedre grønne forbindelser på tværs af Amager, og hvordan lokalområder kan gøres mere fredelige.

De foreløbige ideer er udarbejdet på baggrund af en omfattende borgerdialog, fx Københavnersamling Amager og en række pop-up arrangementer, som blev afholdt i maj 2025 forskellige steder på Amager.

Planen skal komme med forslag til, hvordan trafik, ophold, byliv og natur kan forbedres og sammentænkes på tværs af Amager. Et udkast til planen forventes at blive præsenteret for politikerne i starten af 2026, hvorefter den bliver sendt i offentlig høring.

Du kan læse mere om arbejdet med trafik- og byrumsplanen her: Folder: Trafik- og Byrumsplan Amager | Københavns Kommune

OBS mødet er ét af to dialogmøder:

  • Onsdag den 10. september klokken 17.00-19.30: Kofoeds Skole (3. sal, Cafe Himmelblå)
  • Torsdag den 11. september klokken 17.00-19.30: Radisevej 6 (Salen)

 

Giv os dit input

Du kan også komme med forslag og kommentarer til trafik- og byrumsplanen her: https://kobenhavntaler.kk.dk/da-DK/folders/trafik-og-byrumsplan-amager

Kontakt

Kofoeds Skole, Cafe Himmelblå, 3. sal (indgang i gården)

Nyrnberggade 1

2300 København S
Del med